W dzisiejszych czasach ogromna ilość danych przechowywana jest w formie cyfrowej na serwerach. Pozwala to na bardziej zrównoważone gromadzenie informacji.
Również wszelkie aktywności przeprowadzane na stronach internetowych przechodzą przez komputer główny – serwer. Podzespoły do serwerów powinny do siebie pasować, by ich praca przebiegała płynnie, a dane były chronione.
Warto wiedzieć, jakie podzespoły do serwerów klasyfikujemy, a także poznać ich wagę dla zachowania płynności procesu.
Jak działa serwer?
Serwer jest to program komputerowy, urządzenie lub zespół urządzeń, które umożliwiają pracę aplikacji, stron WWW w oparciu o połączenie sieciowe.
Jest to całodobowo działające rozwiązanie, do którego uprawnieni użytkownicy mogą mieć szybki akces. Podzespoły do serwerów, tworzące całość infrastruktury sieciowej potrzebują odpowiedniej konfiguracji, która zapewni ich funkcjonowanie zgodne z wyznaczonym celem.
Zadania, które spełniają serwery są zróżnicowane. Jest to przede wszystkim przechowywanie danych i łatwy dostęp do nich. Użytkownicy w ramach serwera mogą swobodnie udostępniać dokumenty, a nawet tworzyć je symultanicznie – wszystkie zmiany zapisują się bowiem na dysku serwera.
To na serwerowych bazach danych udostępniane są strony WWW. Dzięki nim możliwa jest również obsługa skrzynki pocztowej. Każdy impuls wysyłany jest na serwer, skąd błyskawicznie przesyłany jest dalej. Dzięki kilku prostym funkcjom można sprawnie przeszukiwać i segregować nawet duże ilości danych. Serwery to też gry, muzyka czy video w wersji online.
Jakie części są niezbędne do działania serwera?
Jest bardzo dużo elementów tworzących serwer. Powinny być dokładnie dopasowane, bowiem każdy z nich ma niemały wpływ na działanie całości.
Idąc od ogółu do szczegółu, należy wyróżnić następujące podzespoły do serwerów:
- Płyty główne – jest to mózg wszystkich komputerów. Podłączone do procesorów, pamięci RAM oraz innych aspektów infrastruktury, płyty główne zapewniają prawidłowe działanie serwera.
- Procesory – odpowiadają za zużycie energii przez serwer. Pozwalają także sprawnie wykonywać zlecone zadania. Moc procesora powinna być dostosowana do rodzaju zadań realizowanych w ramach serwera.
- Pamięć RAM – współpracując z procesorami, wspomaga pamięć obliczeniową komputera. Im zasobniejsza jest pamięć RAM, tym więcej skomplikowanych obliczeń może wytrzymywać serwer.
- Dyski twarde – są to podzespoły do serwerów, na których zbierane są dane. Cechują się dużą pojemnością, sprawnością i niezawodnością.
Karty graficzne – mogą znacząco wpływać na szybkość i jakość obliczeń. Pozwalają także stosować zdalne pulpity czy udostępniać pliki i video wysokiej jakości na inne urządzenia. - Karty sieciowe – zapewniają połączenie internetowe, które jest niezbędne, by serwer mógł otrzymywać i przesyłać posiadane pliki. Karty sieciowe pozwalają szerszemu gronu klientów korzystać z dobrodziejstw serwerów.
Konfiguracja serwera – porozmawiaj z fachowcami
Oczywiście niezbędne jest także zapewnienie odpowiedniego pomieszczenia na serwer. Serwery pracują przeważnie na wysokich obrotach, w związku z tym potrzebują właściwej wentylacji i stałego podłączenia do energii elektrycznej.
Rozmowa ze specjalistą pozwoli określić nasze potrzeby i wybrać najlepsze podzespoły do serwerów.
Fachowiec pomoże nam także skonfigurować serwer adekwatnie do naszych potrzeb. W razie kłopotów będzie można niego liczyć. Można tym sposobem uzyskać także wskazówki, jak konserwować podzespoły do serwerów i całą ich otoczkę.