Zapewne każdy wie, że stal to stop żelaza i węgla, który jest poddawany obróbce cieplnej. Stal ujrzymy prawie wszędzie, wykorzystywana jest do konstrukcji budowlanych, w pojazdach, statkach. Ze stali robione są puszki na konserwy, instalacje elektryczne, broń i przeróżne inne rzeczy. Innymi słowy – bez stali nie posiadalibyśmy wielu produktów, które używane są codziennie. Skąd tak naprawdę wzięła się stal i kto ją wynalazł?
Stal – co to jest i jak się ją tworzy?
Aby otrzymać stal potrzebna jest wysoka temperatura, dlatego że jest to stop żelaza wraz z węglem, który poddaje się obróbce cieplnej i plastycznej. Istotne przy stali jest to, że ilość węgla nie może przekraczać 2,11 %. Im więcej węgla, tym stal robi się twardsza. Na dodatek w stali są też inne półprodukty, jak na przykład:
- ruda,
- wapień,
- złom stalowy,
- woda,
- powietrze.
Stal tworzona jest w wielkich kotłach, w których prażony jest węgiel i topione inne surowce, a na samym końcu dolewane jest żelazo w formie płynnej. Po umieszczeniu w środku chłodzonej wodą lancy z tlenem, stop jest gotowany i zachodzą w nim pożądane reakcje chemiczne. Po “ugotowaniu” metalu można go umieścić w maszynach odlewniczych, w których można otrzymać odpowiedni kształt stali, a na samym końcu produkt jest zgniatany przez walec, tak żeby dostać potrzebną grubość.
Stal może mieć różne właściwości fizyczne, chemiczne i środowiskowe. Istnieje ponad 3500 różnych rodzajów stali. Inne jej typy są używane podczas tworzenia samochodów, inne otrzyma producent konstrukcji stalowych, a jeszcze inne przy tworzeniu śrubek. Powinno się też mieć na uwadze, że nowsze auta są robione z innego rodzaju stali, niż te produkowane kilkadziesiąt lat temu. Dzięki temu są mocniejsze, ale przy tym mniej ważą.
Skąd wzięła się stal i kto stoi za jej wynalezieniem?
Produkcja stali – gdzie się ją robi i w jakich ilościach?
- ArcelorMittal Luksemburg
- Baosteel Group Chiny
- POSCO Pohang Iron and Steel Company Korea Południowa
- Nippon Steel Japonia
- JFE Holdings Japonia
- Jiangsu Shagang Group Chiny
- Tata Steel Indie
- Angang Steel Company Chiny
W 2018 roku ogólnoświatowa produkcja stali osiągnęła 1 808,6 mln ton. Ostatnimi czasy zmieniła się technika produkcji stali. Przemysł stalowy poczynił wielkie wysiłki aby ograniczyć zanieczyszczenia ekosystemu w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Wyprodukowanie dziś jednej tony stali wymaga jedynie 40% energii, którą wyprodukowano w 1960 r. Stal jest niesamowicie bezpiecznym dla środowiska tworzywem. Nadaje się do recyklingu i jej właściwości pozostają dokładnie takie same, nie ważne jak wiele razy zostanie przetopiona.
Po tym jak najwięksi producenci stali wyprodukują surowiec, jest on transportowany między innymi do producentów konstrukcji stalowych – gdzie tworzone są elementy potrzebne do wybudowania hali stalowych.