Metoda formowania rotacyjnego pozwala wytworzyć obiektów niewypełnionych w środku. Usługa roto używana jest do tworzenia detali wielkogabarytowych. Zapoznaj się z naszym tekstem aby dowiedzieć się na czym dokładnie to polega.
Czym jest formowanie rotacyjne
Formowanie roto jest jedną z technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Metoda ta polega na rozprowadzeniu tworzywa, i umieszczeniu go we wnętrzu rozgrzanej formy, na jego powierzchni wewnętrznej. W jakim celu stosuje się tę metodę?
Rotomoulding wykorzystuje się do przykładowo do produkcji wyrobów plastikowych które mają różną grubość ścianek i dowolny kształt a nawet różne kolory. Rzeczy które są otrzymane w ten sposób wykorzystywane są w przemyśle, handlu, medycynie, czy też w rolnictwie.
Formowanie rotacyjne – jak przebiega?
W trakcie formowania rotacyjnego, forma obraca się w wielu różnych kierunkach, umożliwiając przy tym równomierny rozkład poddanego temu zadaniu tworzywa. Sprawia to, że istnieje możliwość zachowanie takiej samej grubości wszystkich ścianek. Wsparciem dla ogrzewającego formę ruchu gazu to wentylator, którego działanie pomaga w wyrównaniu temperatury w komorze. To natomiast bardzo wpływa na poprawę współczynnika wnikania ciepła do formy. Gdy forma osiągnie temperaturę umożliwiającą przetopienie i rozpłynięcie tworzywa, występuje jej bardzo powolne chłodzenie, które ma na celu minimalizację wewnętrznych naprężeń a także zapobieganie powstawaniu zniekształceń detali.
Jakie są plusy formowania rotacyjnego?
Formowanie roto ma bardzo dużo korzyści. Po pierwsze rotowane rzeczy z reguł nie mają żadnych rys, ani szwów spawania. Ponadto, formowanie rotacyjne umożliwia wyprodukowanie dużych przedmiotów w tani sposób.