30 maja 2023
Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Dla większości obywateli prawnik to prawnik i raczej nie zastanawiamy się nad tym czym poszczególni absolwenci prawa się różnią. A tak naprawdę prawnicy mają bardzo szeroki zakres swoich usług. Niektórzy zastanawiają się czym różni się kancelaria prawna a kancelaria adwokacka.

Szukasz kancelarii? Zobacz: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka jest różnica?

Najlepiej będzie wskazać na zakres tych pojęć, by jakość je rozróżnić. Kancelaria prawna to pojęcie szersze, w ramach którego mieści się każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność np. w doradztwie prawnym. Taka osoba nie posiada jednak odpowiednich uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem, nie ma bowiem skończonej aplikacji. Natomiast kancelaria adwokacka to pojęcie o węższym charakterze. Pod tym pojęciem kryje się bowiem kancelaria, w której pracują adwokaci. To prawnicy, którzy mają ukończoną aplikację adwokacką, zdany egzamin. Mogą oni stać się profesjonalnymi pełnomocnikami. Adwokaci to również prawnicy, którzy mogą reprezentować klientów w sprawach karnych.

Pojęcia kancelarii prawnej i adwokackiej stosowane są często zamiennie, należy jednak podkreślić, że kancelaria adwokacka to pojęcie, które bardziej precyzuje usługi

Szukasz najlepszego adwokata? Sprawdź:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny – to jeden z najbardziej popularnych zawodów prawniczych. Nadal wiele osób zastanawia się jednak na jakich zadaniach radca prawny się skupia. Ogólnie można powiedzieć, że radca prawny skupia się na kwestiach dotyczących prawa cywilnego. Ukończona aplikacja radcowska uprawnia do reprezentowania klientów w sądzie. Reprezentacja w sądzie ogranicza się do spraw cywilnych, związanych z prawem pracy i rodzinnym. Radca prawny nie może reprezentować klientów w przypadku spraw karnych.

Sprawy karne są więc wyłączone z tych spraw, które pod swoje skrzydła bierze kancelaria radcy prawnego. Można więc oczekiwać, że w sprawach cywilnych radca prawny posiada bardzo duże doświadczenie i będzie w stanie taką sprawę poprowadzić dla klienta w profesjonalny sposób.

Jeśli chodzi o radców prawnych, każdy kto chce nim zostać musi skończyć prawo. Po ukończonych studiach trzeba jeszcze przejść aplikację i egzamin radcowski. Zdany egzamin pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Dzięki temu będzie można stać się zawodowym pełnomocnikiem.

Najlepszy prawnik? prawnik gdańsk