Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach umiejętność władania językami jest istotna dlatego właśnie warto zaznajamiać dzieci od przedszkola z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz taką szkołę. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.
Co to jest dwujęzyczność zamierzona?
Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w trakcie którego opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy zacząć? Tak naprawdę najlepiej zacząć uczyć dziecka języka tak szybko, jak tylko będziecie mogli. Z wprowadzeniem dwujęzyczności nie ma sensu czekać. Czy wiesz, że noworodek od pierwszych dni życia podświadomie uczy się melodii języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do 3. roku życia. Warto też postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej.
Czym jest nauczanie dwujęzyczne?
Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system oparty na nauczaniu konkretnych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego trybu nauki doprowadza się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety tego sposobu nauczania to:
- kreowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej a także tej w kulturze obszaru językowego różniącego się od ojczystego;
- nauka literatury, kultury a także historii zagranicznych krajów;
- sprawniejszy dostęp do zagranicznych programów związanych z nauką;
- zachodzi możliwość kontynuowania edukacji za granicą.
Dwujęzyczność – jej zalety
Zalet dwujęzyczności jest bardzo dużo. Poniżej je wymieniliśmy.
- Większa tolerancja
Czy wiesz, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat. Dzieje się tak ponieważ intuicyjnie odczuwają, że nie ma jednej obiektywnej prawdy. - Dziecko będzie miało lepszy akcent.
Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.
Korzyści dla rodzica
Decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka przynosi korzyści wszystkim domownikom. Opiekunowie aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą nie robić błędów, a czasem nawet się z nim dokształcać.
Dwujęzyczność – jak wpływa na rozwój dziecka?
Liczne badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze na niego działa. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. Dodatkowo rozwija ona pamięć krótkotrwałą oraz ma ogromny wpływ na naukę kolejnego języka. W sytuacji, gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na dwujęzyczność, z dnia na dzień zakres słów w dziecka będzie co raz to większy a to pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.