30 maja 2023
Dwujęzyczność – plusy

Dwujęzyczność – plusy

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach umiejętność władania językami jest istotna dlatego właśnie warto zaznajamiać dzieci od przedszkola z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz taką szkołę. Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Co to jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona to zjawisko w trakcie którego opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy zacząć? Tak naprawdę najlepiej zacząć uczyć dziecka języka tak szybko, jak tylko będziecie mogli. Z wprowadzeniem dwujęzyczności nie ma sensu czekać. Czy wiesz, że noworodek od pierwszych dni życia podświadomie uczy się melodii języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do 3. roku życia. Warto też postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w szkole podstawowej tego typu jest to system oparty na nauczaniu konkretnych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego trybu nauki doprowadza się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety tego sposobu nauczania to:

  • kreowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej a także tej w kulturze obszaru językowego różniącego się od ojczystego;
  • nauka literatury, kultury a także historii zagranicznych krajów;
  • sprawniejszy dostęp do zagranicznych programów związanych z nauką;
  • zachodzi możliwość kontynuowania edukacji za granicą.

Dwujęzyczność – jej zalety

Zalet dwujęzyczności jest bardzo dużo. Poniżej je wymieniliśmy.

  1. Większa tolerancja
    Czy wiesz, że dwujęzyczne dzieci są bardziej otwarte na świat. Dzieje się tak ponieważ intuicyjnie odczuwają, że nie ma jednej obiektywnej prawdy.
  2. Dziecko będzie miało lepszy akcent.
    Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla rodzica

Decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka przynosi korzyści wszystkim domownikom. Opiekunowie aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą nie robić błędów, a czasem nawet się z nim dokształcać.

Dwujęzyczność – jak wpływa na rozwój dziecka?

Liczne badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze na niego działa. U dziecka szybciej rozwija się myślenie elaastyczne i abstrakcyjne. Dodatkowo rozwija ona pamięć krótkotrwałą oraz ma ogromny wpływ na naukę kolejnego języka. W sytuacji, gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na dwujęzyczność, z dnia na dzień zakres słów w dziecka będzie co raz to większy a to pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.