W ostatnich latach liczebność dzika w Polsce bardzo powiększyła się i dzikie świnie zaczęły wychodzić z obszarów zalesionych w poszukiwaniu pożywienia. Bardzo częstym widokiem jest dzik szukający jedzenia po osiedlu. Co warto wiedzieć o dzikach? Czy powinniśmy odczuwać lęk na ich widok i jak oddalić się od nich?
Jak zachować się w trakcie spotkania z dzikiem?
Dziki są niezmiernie inteligentnymi zwierzętami, mają dobry słuch i węch i są w stanie wyczuć nieprzyjaciela ze 100 metrowego odcinka. Dziki żyją w grupach i są mocno rodzinne.
Dziki w momencie, w którym poczują niepokój to mogą okazywać agresję. Powinno się wiedzieć także, że są niesamowicie szybkie. Dojrzałe jednostki umieją rozpędzić się nawet do 50 km/h, dlatego uciekanie przed nimi może się nie udać. Najlepszym sposobem będzie bardzo wolne i spokojne odejście w przeciwnym kierunku. Jeżeli wydarzy się tak, że dzik ruszy do ataku to przydatny może być krzyk, dlatego że dziki boją się głośnych dźwięków, albo wejście na drzewo albo płot.
Gdzie możemy zobaczyć w Polsce dzika?
Dziki w Polsce mieszkają na terenie całego kraju. Nie przepadają za terenami górskimi i otwartymi przestrzeniami przez co najczęściej zobaczyć je można w lasach. Dziki bardzo lubią lasy liściaste mieszane, bardzo często spotkamy je w miejscach gdzie rosną dęby ponieważ zwierzęta te wyjątkowo lubują się w żołędziach. Najwięcej z nich przebywa na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku mówią, że w naszym kraju może ich przebywać nawet 214 tysięcy sztuk.
Dziki jedzą to co jest akurat dostępne. W lasach żywią się żołędziami oraz nasionami sosny. Gdy pojawiają się na polach uprawnych to poszukują buraków cukrowych, ziemniaków lub cebuli. Zwierzęta te potrafią także łapać gryzonie i krety, nie brzydzą się padliny, a są sytuacje kiedy zjedzą też ślimaki, wije i dżdżownice.
Jak wygląda polowanie na dziki w Polsce?
Przeludnienie dzików może być przyczyną zachwiania równowagi ekosystemu więc konieczne stały się polowania na nie. Ponieważ kiedy poczują niepokój stają się groźne to polowanie na dziki w Polsce jest dosyć niebezpieczne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska opisano dokładne informacje o warunkach polowania na dziki. Podczas ich trwania wykorzystywać można jedynie broń myśliwską o gwintowanych lufach i kalibrze minimum 5,6 mm. Jeżeli mowa o nabojach myśliwskich, obowiązkowe jest zastosowanie amunicji myśliwskiej z pociskami półpłaszczowymi o określonej energii. W rozporządzeniu znajduje się też informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie ma zakazu strzelania do dzików znajdujących się przy paśnikach albo lizawkach.
Polowanie na dziki w Polsce zazwyczaj jest nocą, dlatego że zwierzęta te właśnie wtedy są bardziej aktywne. Niezbędna jest dlatego niezwykła znajomość terenu, na którym polowanie ma być.