30 maja 2023
Gwarancja na samochód używany – jak to możliwe?

Gwarancja na samochód używany – jak to możliwe?

Obecnie rynek jest wypełniony samochodami na sprzedaż. Możemy kupić auto prosto z salonu, poleasingowe sporo niższą cenę, ale też starsze auto po taniości. Samochodami handlują zarówno kwalifikowani agenci, komisy, ale również prywatne osoby. Z tego powodu osoby, które próbują pozbyć się samochodu muszą się maksymalnie postarać aby zwieść potencjalnych nabywców.

Sprawdzonym miejscem, zajmującym się tematem samochodów używanych z gwarancją jest bez wątpienia Prestige Ubezpieczenia.

Różnice między gwarancjami

Jasnym jest, że nabywając samochód prosto od producenta będzie on miał gwarancję. Aby była obowiązująca niezbędne jest spełnienie pewnych czynników, na przykład korzystanie z auta zgodnie z zastosowaniem czy serwisowanie go. Jak jednak wygląda gwarancja na samochód używany?

Jest to w gruncie rzeczy ubezpieczenie od awarii zakupione przez dealera samochodowego. Dzięki temu, że analizujemy takie auto, czujemy się pewniej i być może bardziej rozważymy zakup takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeczytać zapisy w takiej polisie i sprawdzić czy nie ma tam jedynie randomowych wad, które nigdy nie zdarzają się w takich autach.

Nierzadko taka gwarancja trwa do 3 lat, chociaż istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe świadczące dłuższą ochronę. Co ważne taka gwarancja zazwyczaj jest świadczona tylko dla pojazdów nie starszych niż 10-15 lat i z określonym maksymalnym przebiegiem.

Na czym polega przedłużona gwarancja na używane auto

W internecie znajdziemy też oferty przedłużenia gwarancji na samochód używany. Taką ochronę możemy wykupić kiedy pojazd jest w dalszym ciągu na gwarancji fabrycznej producenta i pragniemy ją przedłużyć. W przypadku tego zabezpieczenia samochód musi spełnić niemało wymogów – nie za duży przebieg, wiek a także obligatoryjnie spełnianie warunków gwarancji, którą dał producent. Takie rozwiązanie jest doskonała w przypadku kiedy kupujemy stosunkowo nowy samochód. Bardzo często za auto wyjeżdżające z salonu zyskujemy 2 lub 3 letnią gwarancję i sprzedając go możemy wydłużyć ją o następne 2-3 lata.

Na co zwrócić uwagę przy gwarancji na samochód używany?

W szczególności porządnie przeczytaj warunki takiej gwarancji. Nierzadko znajdziemy tam zapisy o określonych usterkach, które podlegają, a które nie podlegają naprawie. Warto spojrzeć na ten wpis, ponieważ może okazać się, że główne uszkodzenia nie znajdują się tam i finalnie kupimy samochód z gwarancją, a w przypadku wykrycia awarii i tak nie będzie ona uznana.

Opcja ta jest bardzo opłacalna tak długo jak komisy samochodowe nie będą tego nadużywać. Zamysł nie będzie atrakcyjny jeśli zapłacić więcej samochód tylko mają na względzie gwarancję, a tak naprawdę będzie dotyczyć nigdy nie pojawiających się usterek i awarii.

Podsumowanie – czy inwestycja w zakup samochodu z drugiej ręki z gwarancją jest rozsądną opcją?

Podsumowując – do wyboru mamy zakup stosunkowo nowego pojazdu od dealera, który ma gwarancję od producenta, kupno auta umiarkowanie nowego, który ma przedłużoną gwarancję fabryczną, oraz zakup auta kilkuletniego, któremu wykupiono dodatkową polisę ubezpieczeniową na wypadek wady. Warto przeliczyć czy taka propozycja jest wartościowa w przypadku upatrzonego przez nas samochodu, ponieważ dopóki nie będzie tylko nadużywana, może być interesującą alternatywą dla kupna samochodu z salonu.