30 maja 2023
Jak usuwa się wgniecenia w samochodzie?

Jak usuwa się wgniecenia w samochodzie?

Są sytuacje kiedy na drodze przydarzy nam się małe zderzenie i wtedy w aucie powstaje wgniecenie. Tego typu wgniecenia bardzo często wyglądają bardzo nieładnie i dodatkowo zmniejszają wartość pojazdu. Coraz częściej stosowane są bezinwazyjne metody wyciągania wgniotek w nadwoziu. Dzięki nim pojazd może wyglądać jak nowy i zazwyczaj nie ma żadnych oznak, że kiedyś miał stłuczkę. Kiedy możliwe jest wyciąganie wgnieceń i na jaką metodę możesz postawić?

Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?

Metoda masowania blachy stosowana jest w przypadku tych fragmentów samochodu, do których jest dobry dostęp do wgniecionego miejsca od środka. Jest to zazwyczaj maska i klapa od bagażnika. Do tego rodzaju usuwania wgnieceń konieczne jest użycie profesjonalnych narzędzi. Specjaliści używać będą wypychaczy blacharskich o przeróżnych kształtach, grubościach i końcówkach oraz dźwignie, czyli tak zwane heble. Rodzaj zastosowanych hebli wynika przede wszystkim z tego, czy karoseria jest wzmocniona, czy nie. Za pomocą miękkich młotków z podbijakami i odpowiednio dobranych hebli, karoseria jest masowana w taki sposób, aby powróciła do swojego pierwotnego stanu. Sprzęty, które niezbędne są do wykonania takiego masowania nie są tanie i lepiej zostawić pojazd u specjalistów w Krakowie, którzy szybko usuną z niego wgniecenia. W Krakowie rekomendowania firma, posiadająca wieloletnie doświadczenie to Eurograd – wyciąganie wgniotek.

Wszystko o PDR – metodzie usuwania wgnieceń na klej

Jeśli nasze auto posiada wgniotki, jednak nie lakier jest bez skazy to można zastosować metodę PDR a więc usuwanie wgniotek bez malowania blachy. W pierwszej kolejności należy pozbyć się zatłuszczeń i wyczyścić interesujące nas miejsce, a potem położyć na tę blachę specjalny klej i przyczepić właściwą maszynę. Za pośrednictwem tego przyboru wyciąga się obecne wgniotki. Po pełnym wyprostowaniu blachy usuwa się urządzenie i można zmyć klej za pomocą zmywacza.

Sporą zaletą tej metody jest np. brak potrzeby pozbywania się któregokolwiek z komponentów. Dodatkowo, może być wykorzystywana w przypadku wyciągania wgniotek po gradobiciu.

Tej techniki lepiej nie wykonywać samemu w garażu ponieważ konieczne jest posiadanie pewnych umiejętności i dosyć drogiego osprzętu. O wiele rozsądniej jest powierzyć auto w ręce specjalistów, których na pewno znajdziesz w Krakowie.

Ostatnim sposobem, który możesz wykonać samodzielnie, jest zrobienie nagłej zmiany temperatur. W takiej metodzie początkowo musicie nagrzać wgniecioną karoserię – przykładowo przy użyciu suszarki – a kolejno błyskawicznie ją ochłodzić. Do tego wykorzystuje się przeważnie suchy lód lub sprężony dwutlenek węgla. Blacha pod wpływem dużej różnicy temperatur wyprostuje się. Metoda ta ma jednak pewien minus – przeważnie podczas takiego zabiegu lakier może odprysnąć i trzeba go ponownie pomalować.

Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany co do tego, czy prawidłowo usuniesz wgniotki z samochodu – zostaw to specjalistom. W Krakowie z pewnością istnieje warsztat, który zrobi to rewelacyjnie.