30 maja 2023
Jakie materiały budowlane przydadzą się podczas remontu łazienki?

Jakie materiały budowlane przydadzą się podczas remontu łazienki?

Remont łazienki jest najczęściej mocno nieprzyjemnym wydarzeniem. Chcemy jak najszybciej zakończyć remont, bo nie możemy korzystać z łazienki. Zdarza się jednak, że pojawia się sporo nieplanowanych sytuacji, które wydłużają pracę. Na co powinniśmy być przygotowani i jakie materiały budowlane warto mieć pod ręką, aby podczas remontu mieć jak najmniej dodatkowej roboty?

Co warto załatwić przed rozpoczęciem remontu łazienki?

Przede wszystkim zanim wystartujemy z remontem warto sprawdzić czy nie powinniśmy zgłosić go do spółdzielni. Taka sytuacja może być konieczna kiedy chcemy zmienić okna czy też połączyć dwie łazienki w jedną. Oczywiście ma to miejsce wtedy, gdy remont łazienki planujemy w bloku. Oprócz strony formalnej powinniśmy też pomyśleć o ewentualnych odpadach, jakie wygeneruje remont. Nie mówimy o zwykłych odpadach, ale o wymienianej wannie i umywalce, lub o kafelkach. Duże wyposażenie łazienki należy wliczyć jako śmieci wielkogabarytowe, a w związku z tym, nie można ich wrzucać do śmieci zmieszanych.

Przeważnie na osiedlach, także w Słupsku, raz na jakiś czas jest organizowany wywóz śmieci wielkogabarytowych. Warto zorientować się w jakim terminie będzie on miał miejsce u nas. Nie będziemy mieć wtedy problemu, jakim jest brak śmietnika na starą wannę, która zagraca nam przestrzeń. Jeśli planujemy wyburzyć ścianę to zdecydowanie powinien zainteresować nas temat wywożenia gruzu. W niektórych miejscach w Mrągowie znajdują się dostępne dla wszystkich pojemniki na gruz. Czasem jednak trzeba zorganizować go samemu i w związku z tym niezbędny jest kontakt z firmą, która takie kontenery udostępnia, a potem zajmuje się wywożeniem tych odpadów. Bez wątpienia znajdziemy taką w Sierakowicach i w Lęborku.

Wykończenie ścian i sufitu – jakie mamy możliwości?

Jeszcze jakiś czas temu ściany w łazience zawsze wykładało się kafelkami. Aktualnie jednak coraz częściej możemy spotkać się z podziałem na kawałek z kafelkami oraz fragment, który jest malowany farbą. Często także łazienki malujemy tylko farbą, ponieważ łatwo dostępne są takie odporne na wodę, dedykowane do łazienek.

Spójrzmy na sytuację, kiedy nasza łazienka jest w płytkach na ścianie. Na początku trzeba więc je skuć. Jeśli na ścianę planujemy ponownie położyć nowe płytki, to obowiązkowy jest zakup takich materiałów budowlanych jak: klej do płytek, fugi, grunt i nowe kafelki. Cena będzie inna ponieważ ceny płytek mogą się bardzo różnić. Za wszystkie materiały budowlane możemy zostawić w sklepie nawet 1200-6000 zł. Całkowicie inaczej będzie wyglądać sytuacja jeśli zdecydujemy się na malowanie ścian. W takim przypadku materiały budowlane, które trzeba będzie kupić to tylko farba. Warto mimo wszystko mieć z tyłu głowy, że po skuciu płytek nasza ściana prawdopodobnie będzie wymagać dodatkowych prac, żeby nadawać się do malowania, a to generuje dodatkowe koszta.

Jak wygląda zmiana podłogi w remontowanej łazience?

To co jest zdecydowanie najważniejsze w łazienkowej podłodze, to wodoodporrność. Właśnie z tego powodu zazwyczaj zobaczymy w niej płytki podłogowe, które oprócz odporności na wodę, są wytrzymałe i łatwe podczas czyszczenia. Przy wyborze idealnych płytek warto szczególnie spojrzeć na ich powierzchnię. Niesamowicie istotne jest, żeby nie była ona śliska, tak żeby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się. Podczas zmiany podłogi w łazience powinniśmy być przygotowani na kupno takich materiałów remontowych jak płytki podłogowe, klej do nich, fugę oraz grunt. Bardzo istotna jest również masa gruntująca, tak aby nasza podłoga była równa i kafelki dobrze leżały.