21 marca 2023
Jakie znamy rodzaje ubezpieczeń samochodu

Jakie znamy rodzaje ubezpieczeń samochodu


Ubezpieczenie OC

OC jest to zdecydowanie najpopularniejsza forma ubezpieczenia. NIc zaskakującego ponieważ oc jest obowiązkowe. Przez to posiadacze samochodów mogą przebierać w ofertach ubezpieczycieli. Ubezpieczenie OC należy wykupić najpóźniej w momencie zarejestrowania samochodu z uwagi na to, że samochód, który wyjeżdża na drogę musi już posiadać ubezpieczenie OC. Istnieje też ubezpieczenie komisowe samochodu. Jednakże to nazwa potoczna. Kierowcy używają takiego określenia w stosunku do OC krótkoterminowego, czyli ubezpieczenia OC obejmującego ochroną okres do roku.

Dlaczego potrzebujemy ubezpieczenia OC?

OC jest nam potrzebna w momencie, w którym będziemy uczestnikami wypadku lub kolizji. Z Twojej polisy, jeżeli spowodujesz kolizję odszkodowanie zostanie wypłacone kierowcy, który ucierpiał. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia OC zostanie na Ciebie nałożona kara przez UFG. Z najnowszych dostępnych danych UFG możemy wywnioskować, że wysokość opłaty karnej za brak ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Między innymi od brutto wynagrodzenia za pracę, rodzaju pojazdu, rodzaju ubezpieczenia,oraz samego okresu poruszania się bez OC.


Ubezpieczenie AC

AC w przeciwieństwie do OC jest w pełni dobrowolną polisą. Aczkolwiek często sprzedaje się ją w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Przepisy nie regulują w żaden sposób stawek autocasco. AC jest to ubezpieczenie, które przede wszystkim gwarantuje zwrot kosztów które są związane z uszkodzeniem auta bądź nawet jego kradzieżą. W takiej sytuacji kierowca może mieć spokojną głowę, poniewa nawet gdy w czasie parkowanie jego auto się uszkodzi, ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty.