21 marca 2023
Na czym polega technologia CNC i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Na czym polega technologia CNC i dlaczego warto się na nią zdecydować?

W różnorakich dziedzinach gospodarki stosuje się interesujące metody obrabiania stalowych oraz wykonanych z podobnego materiału przedmiotów. Może się jednakowoż wydawać, że od dziesiątek lat niesłabnącym powodzeniem cieszy się technologia CNC, czyli tak zwana obróbka skrawaniem oraz bliźniacze jej zabiegi. Dowiedz się więcej na temat tego, na czym opiera się technologia CNC i dlaczego może pochwalić się taką popularnością.

Obróbka skrawaniem

Pokrótce sprawę tę ujmując, mamy tutaj do czynienia z metodą obróbki, która polega na pozbywaniu się niedużych fragmentów tworzywa z poddanego obróbce produktu. W związku z tym bardzo szybko można nadać takie kształty, na jakie dokładnie liczyliśmy w trakcie projektowania. Obróbka skrawaniem pozwala na znaczącą powtarzalność zabiegów, a zatem wszelkie produkty będą do siebie całkowicie zbliżone – jest to kolejna godna uwagi korzyść płynąca z tego rozwiązania.

Frezowanie CNC

Jedną z technik, które mogą pochwalić się przynależnością do technologii CNC, jest godne uwagi frezowanie. Jak sama nazwa mówi, cały proces zachodzi w urządzeniu zwanym frezarką. Ta metoda polega na ruchach zarówno poszczególnych elementów frezarki odpowiadających za usuwanie części tworzywa, jak i produktu, który jest obrabiany. Dzięki temu frezowanie CNC jest rozwiązaniem niezwykle skutecznym i precyzyjnym.

Toczenie CNC

Tutaj również mamy do czynienia z jedną z odmian obróbki skrawaniem. Tym razem sprzęt odpowiadający za tę czynność (jest to tokarka) w zasadzie się nie porusza – zabieg opiera się na poruszaniu się przedmiotu obrabianego. Tutaj także precyzja jest priorytetem, ale również powtarzalność wszystkich tworzonych za jej pośrednictwem produktów. Jak zatem przedstawiliśmy, wszelkie metody obróbki skrawaniem są bardzo skuteczne i to właśnie tej kwestii może zawdzięczać swoją świetną opinię na całym świecie w branżach różnego typu.

Obróbka skrawaniem – powszechność

W obecnych czasach mnóstwo zakładów decyduje się na to rozwiązanie. Biorąc pod uwagę obszerną listę korzyści, nie ma w tym nic dziwnego. Zdecydowanie polecamy obróbkę CNC, ponieważ zapewnia efektywność, powtarzalność i znakomitą jakość.  

Źródło: http://www.kinstal-cnc.pl/