21 marca 2023
Naprawa pomp wtryskowych i hydroforowych

Naprawa pomp wtryskowych i hydroforowych

Pompy wtryskowe – czym są i kiedy się psują?

Pompa wtryskowa jest używana w starszych generacyjnie silnikach diesla. Jej zadaniem jest tłoczenie i dozowanie oleju napędowego. Wyróżnić możemy dwa rodzaje pomp wtryskowych: rzędowe i rozdzielaczowe. Te drugie w pewnym momencie zaczęły zastępować pompy rzędowe ponieważ posiadają mniejszą masę i są sterowane elektronicznie.

Wszelkie awarie jakie pojawiają się przy pompach wtryskowych pokazują się poprzez błędną pracę silnika. Zazwyczaj zdarza się moment, w którym mamy problem z uruchomieniem silnika albo uruchomienie jest mocno czasochłonne zarówno na zimnym jak i ciepłym silniku. Możliwa też jest głośniejsza praca silnika albo spadanie mocy i mocniejsze dymienie. Dość często podłożem jest nieterminowa zmiana oleju silnikowego albo wykorzystanie zanieczyszczonego. Przyczyną bywa też zapchany filtr paliwa albo po prostu zużycie się mechaniczne poszczególnych części.

Czym jest pompa hydroforowa i co się w niej psuje?

Pompy hydroforowe pozwalają nam na czerpanie wody na przykład do domu, domków letniskowych albo w celu podlewania ogrodu. Jest to dobra alternatywa dla pomp głębinowych i znajdują zastosowanie w przypadkach kiedy woda jest maksymalnie 8 metrów pod powierzchnią.

Pompy hydroforowe są dobrym wyborem gdyż mają nieduży rozmiar, niską cenę i ich montaż jest łatwy.

Poszczególne elementy pomp zużywają się prędzej od pozostałych i to jest najczęstsza przyczyna usterek. Przeważnie podczas remontu pomp hydroforowych przeprowadzana jest zmiana uszczelnienia hydrauliki – jest to niesamowicie istotne w kontekście prawidłowej pracy silnika. Następną czynnością robioną podczas remontu jest przetaczanie wirników i bieżni. Spowodowane jest to faktem, że w pompowanej wodzie może się znaleźć piasek. Kiedy dostanie się do wnętrza pompy, może spowodować tworzenie się niedużych wyszczerbień w wirnikach a także bieżniach, a to bardzo mocno zaniża wydajność, zdolność zasysania oraz ciśnienie pomp hydroforowych.

Zdarza się, że konieczność naprawienia pompy nie wynika z awarii urządzenia, lecz instalacji, odpowiadającej za pompowanie wody. Przeważnie to zawór zwrotny, który leży obok kosza w końcowym odcinku przewodu zasilającego, zatopionego w pompowanej cieczy, jest najbardziej awaryjną częścią.

Naprawa pomp hydroforowych i wtryskowych

Wyremontowanie pomp hydroforowych i wtryskowych nie jest niemożliwe. Przeważnie firmy proponują przyjechanie do klienta i wzięcie zepsutej pompy. Taką ofertę ma masz-zap, które obiecuje wymianę zepsutych części na nowe – oryginalne części zamienne, albo, jeżeli wyrazisz zgodę, możesz otrzymać zamienniki, które będą wyprodukowane właśnie dla Ciebie.

Jeżeli planujesz naprawę pompy hydroforowej to powinieneś dokładnie sprawdzić firmę, której oddasz urządzenie – niesamowicie istotne jest żeby naprawa przebiegła szybko i przy zastosowaniu nowoczesnych technik, które zapewnią dokładną naprawę pomp. Zapewniamy Cię, że Masz-zap w swojej pracy zachowuje tak samo względy bezpieczeństwa oraz pełnego profesjonalizmu.