30 maja 2023
Podnośniki koszowe – oczywiste i nietypowe zastosowania.

Podnośniki koszowe – oczywiste i nietypowe zastosowania.

Podnośniki koszowe są urządzeniami dźwignicowymi. Stosuje się je do różnegotypu prac, które powinny być wykonane na wysokościach. Jakie są typy podnośników i do jakich konkretnie prac się je stosuje? Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Typy zwyżek koszowych

Podnośnik koszowy to przyrząd który na hydraulicznym ramieniu posiada zamontowaną platformę. Pozwala to podnosić ludzi na różne wysokości. podnośniki koszowe kategoryzujemy  ze względu na budowę a także na typ poruszania. 

Podział ze względu na konstrukcję wyróżnia trzy typy podnośników:

    • podnośnik nożycowy – posiada wysuwane ramiona, które są wykonane na krzyż, dzięki czemu  jest mocno stabilny.

    • podnośnik przegubowy – posiada wyjątkowo duży zasięg roboczy. Dzięki temu można zostawić go w znacznej odległośc od miejsca wykonywanej roboty. Świetnie nadaje się np. przy ruchliwych ulicach gdy trzeba wykonać prace dotyczące np. naprawy sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – używany do przemieszczenia ludzi na duże wysokości. Ma niewielkie gabaryty, po złożeniu ramienia zajmuje niewiele przestrzeni.

Natomiast ze względu na sposób przemieszczania,podnośniki koszowe dzielimy na dwa typy:

    • samojezdne – poruszają się płaskim podłożu, temające napęd 4×4 lub gąsienicowe świetnie sprawdzą się też w trudniejszych warunkach.

    • na podwoziach samochodowych – montowane są na małych autach oraz wielkich ciężarówkach. Czasami mocuje się je też na przyczepach ciągnących samochody.

Do czego wykorzystuje się zwyżki?

Zwyżki posiadają bardzo dużo funkcji. Doskonale sprawdzają się w  wielu  nie zawsze oczywistych obszarach. Poniżej podajemy przykłady wykorzystania podnośników koszowych.

Prace na budowach

Podnośniki koszowe bardzo często stosowane są oczywiście w branży budowlanej. Stosuje się je do montowania elementów konstrukcyjnych bądź  np. okien do wysokich budynków. Zwyżek używa się też podczas wykonywania  prac malarskich czy przy elewacjach budynków. Są to takie prace  przy, których tradycyjne rusztowanie nie jest wystarczające.

Montaż reklam

Trudno wyobrazić sobie branżę reklamową bez użycia zwyżek. Ogromne reklamy montowane są na bokach wysokich budynków lub kilkunastometrowych tablicach przy ich pomocy. Stosowanie drabiny w takich sytuacjach jest po pierwsze niebezpieczne, kolejno nie ułatwia zadania a po trzecie przy ogromnych wysokościach jest wręcz niemożliwe. W takim przypadku zwyżki stanowią nieocenioną pomoc.

Mycie okien i elewacji

Dbanie o dobre prezentowanie się budynków również wymaga skorzystania z zwyżek. Używanie technik alpinistycznych podczas mycia okien przy dużych wysokościach jest bardzo niebezpieczne, nieprzyczynia się też do jakości wykonanej pracy. Dzięki zastosowaniu podnośnika koszowego, mycie okien czy mycie elewacji przebiegnie o wiele szybciej, solidniej i bezpieczniej dla pracownika.

Pielęgnacja miejskiej zieleni

Podnośniki koszowe sprawdzają się również  przy dbaniu o rośliny  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Okresowo drzewa wymagają dokładnego przycięcia  gałęzi,ze zwyżką praca ta będzie dużo łatwiejsza i bardziej bezpieczna do zrobienia.

Usuwanie  śniegu z dachów

Pozostający na dachach śnieg jest niesłychanie niebezpieczny. wywołał on w przeszłości  wiele  katastrof. Teraz  właściciele budynków są zobligowani do częstego pozbywania się śniagu z dachów, aby udaremniać katastrofy Dzięki zastosowaniu dotego celu podnośnika koszowego można usunąć śnieg dokładnie a do tego w prosty i bezpieczny sposób.

Eventy

Nieoczywistym wykorzystaniem zwyżek jest stosowanie ichpodczas eventów. Zwyżki stosowane są na różnego rodzaju imprezach. Nieraz pełnią całkiem praktyczne funkcje jak np. oświetlanie sceny z wysoka, lub jako pomoc przy jej powstawaniu . W niektórychsytuacjach sam podnośnik jest atrakcją. umożliwia osobom wznieść się na dużą wysokość  by  zrobić sobie selfie i podziwiać widoki lub panoramę miasta np. Gdańska. Naturalnie  podnośnik koszowy spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie należy się obawiać korzystania z niego w tym celu. Uczestnicy , podczas wyjazdu w górę przypięci są w tym czasie specjalnymi pasami. Wykorzystywanie podnośników w taki sposób może być niezapomnianym przeżyciem.

***

Jak widać zwyżki  wykorzystywać można na wiele sposobów. Są przydatne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Napisz poniżej.