28 stycznia 2023
Przeczytaj nasz tekst, po to, aby dowiedzieć się jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów!

Przeczytaj nasz tekst, po to, aby dowiedzieć się jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów!

Przeczytaj nasze wskazówki, aby doinformować się w jaki sposób prawidłowo segregować śmieci. Bezsprzecznie wiele osób ma problem z prawidłową segregowaniem śmieci

Od czego zacząć drogę z segregacją odpadów

Najistotniejsze jest ,aby umieć wygospodarować w mieszkaniu kawałek na dwa śmietniki. Jeden z nich będzie służyć na resztki.Powinny do niego trafić wszystkie śmieci których nie jesteśmy w stanie umieścić do drugiego koszta o którym zaraz napiszemy więcej. Niemniej jednak ten kosz jest super jeśli naszedł nas jakiś dylemat,gdzie rzucić dany odpad. W momencie gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze odpady z Twojego domu osoby sortujące pracujący w zakładzie utylizacyjnym będą posiadać wiedzę w jaki sposób je rozdzielić.

Kolejny pojemnik to miejsce na odpady bio, które do niedawna nazywano mokrymi. Powinno tam trafiać wszystko, co jest biodegradowalne, czyli rzeczy które gniją lub w szybkim tempie się rozkładają. Przykładem rzeczy które możemy tam wrzucić jest jedzenie a właściwie jego pozostałości. 

Gdzie powinno się wyrzucać resztę śmieci?

W przypadku gdy nie mamy miejsca na następny śmietnik, możesz zaopatrzyć się w foliowy worek. Zarówno metale, plastik jak i tworzywa sztuczne możemy składować razem. Przecież nie produkujemy tych odpadów w takich ilościach, co odpadów resztkowych albo biodegradowalnych. Jak będziesz mieć wszystkie te śmieci w jednym worku, bezproblemowo będziesz mógł je posegregować w osiedlowym śmietniku. Jeżeli Gdańsk jest Twoim domem to wiesz, jak ważna jest tam odpowiednia segregacja śmieci. Dołóż się do tego eko zjawiska. 

Co z kolei powinno się zrobić ze szkłem?

W domu szklane odpady należy przechowywać w oddzielnym worku. Następnie należy je wrzucić w pojemniku koloru zielonego. Pisząc szkło mamy na myśl na przykład butelki ze szkła, słoiki ze szkła lub pojemniki po kosmetykach – jednakże nie te plastikowe. Miej w pamięci że im czystsze szkło tym lepiej. Nie znaczy to jednak ,że jesteś zobowiązany do mycia ich, wystarczy usunąć wszelkie zakrętki, które wyrzucamy do pojemnika żółtego. Ważne jest to,aby nie wyrzucać do zielonego kontenera tak zwanego szkła płaskiego. Jest nim między innymi szyba, zbite lusterko bądź szkło kuchenne. Takie śmieci z kolei muszą trafić do odpadów resztkowych.  

Odpowiednia segregacja papieru- w jaki sposób powinna wyglądać?

Generalnie papier, trafiający do niebieskiego kontenera nie może być brudny aniżeli lakierowany. W niebieskim pojemniku znajdują się gazety, zeszyty, książki albo  kartony. 

W jakie miejsce powinno się wyrzucać artykuły higieniczne?

Rzeczy takie jak tampony, pieluchy, patyczki do uszu, chusteczki jednorazowe lub zabrudzone ręczniki papierowe – wrzucamy do resztkowych. Jednakże styropian nie jest odpowiedni do recyklingu. W związku z tym wszelkie elementy wykonane ze styropianu powinny trafić do odpadów resztkowych.

W jakie miejsce należy wyrzucać odpady od zwierząt?

Odpadki po zwierzętach takie jak przykładowo psie odchody, koci żwir czy też ściółka gryzoni należy wrzucać do odpadów resztkowych

Pamiętaj, że segregacja śmieci to wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców Gdańska, a także całego kraju. Miej również w pamięci, że w miejscu gdzie śmieci nie zostaną posegregowane, opłaty za odbiór odpadów będą wyższe. W rzeczywistości oznacza to tyle, iż nawet jeśli jedna osoba nie segreguje odpadów to pozostali społeczeństwa za nie zapłaci.