30 maja 2023
Spawanie konstrukcji stalowych – fakty, które musisz się dowiedzieć

Spawanie konstrukcji stalowych – fakty, które musisz się dowiedzieć

Przeczesując witryny z anonsami, nierzadko można spotkać się z propozycje pracy dla spawaczy – zazwyczaj z takim zawodem łączą się spore pieniądze. Wiele pracowników, bez względu na wiek(u), garnie się do spawania(u). Na czym zatem opiera się i czym jest spawanie konstrukcji stalowych?

Elementy metalowe – i ich funkcjonalność

Obecnie gdy powstaje coraz więcej budynków bazujących na betonie, stali i szkle, konstrukcje stalowe stanowią istotne ogniwo branży budowlanego(j). Konstrukcje metalowe są stosowane w wielu dziedzinach – w awiacji, produkcji samochodów, logistyce a także w przemyśle wydobywczym. z powodu częste(go) występowanie powinny się wyróżniać wysokim poziomem bezpieczeństwa i wytrzymałości.

Składnikiem używanym podczas tworzenia takich konstrukcji jest mieszanka żelaza z węglem – stal. Jest to element dosyć łatwy w formowaniu, a produkcja określonych części ze stali nie jest wielki(m)ego wyzwania technologicznego. Występuje wiele różnych gatunków stali, w związku z tym, żeby konstrukcja mogła być trwała, powinno się wykorzystać jej odpowiedni typ. Do budowania konstrukcji, ze względu na  swoje(ą) predyspozycje najczęściej wybierana jest stal gatunku S235N i S690Q.

Spawanie – skuteczny(a) sposób na trwałe(ych) konstrukcje(i) metalowe(ych)

najskuteczniejszą metod(ą) robienia konstrukcji stalowych jest ich spawanie. Jest ono nie tylko jedn(ym)o z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań, jest również najbardziej efektywne i trwałe. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu wszelakich technik spawania, konstrukcje stalowe są wytrzymałe i mogą długotrwale służyć użytkownikom przez długie lata. istotne jest doświadczenie osoby spawającej, jak również wykorzystanie dobrej jakości narzędzi i maszyn.

Spawanie polega na łączeniu z sobą różnorakich elementów poprzez wykorzystanie gorąca. Temperatura, która wpływa na końcówki części, uplastycznia je i dzięki temu umożliwia ich łączenie i utrzymanie w takim stanie po obniżeniu temperatury. Łączenie konstrukcji metalowych cechuje się szybkością wykonania. Także trwałość takich konstrukcji jest wysoka, a utrzymanie i zabezpieczenie przed korozją całkiem łatwe.

Metody łączenia konstrukcji stalowych 

W przyrodzie pojawiają się różnorakie metale, których właściwości chemiczne często zdecydowanie różnią się od siebie nawzajem. W związku z tym, istnieją(e) różne metod(y) stosowane do spawania ze sobą takich komponentów, z uwzględnieniem ich parametrów. Metody łączenia konstrukcji stalowych rozróżnia się także biorąc pod uwagę typ stosowanej technologii i tworzywa wykorzystanego w roli łączenie(a). Najistotniejsze z metod spawania to:

  • metoda spawania MIG – stosowana do łączenia elementów wykonanych z miedzi, magnezu bądź aluminium. Proces spawania(e) polega na wykorzystaniu(em) łuku elektrycznego, który tworzy się między metalem a drutem. W trakcie spawania wykorzystywany jest gaz ochronny, z którego korzysta się do spółki z elektrodą. Gaz zazwyczaj stosowany w tym sposobie to hel lub argon – gazy,które są obojętne chemicznie.
  • metoda spawania MAG – używana do łączenia konstrukcji ze stali niestopowych, niskostopowych lub wysokostopowych. Od sposobu MIG rozróżnia się zastosowaniem jako gazu osłonowego CO², który jest aktywny chemicznie.
  • metoda spawania TIG – wykorzystywana jest do spawania komponentów stworzonych ze stali nisko- albo wysokostopowych, a także metali nie zawierających żelaza w stopie. W procesie spawania tą techniką nie powstają niemal żadne szkody. Metoda ta jest zazwyczaj używana przy budowlach, wymagających łączeń o na wysokim poziomie.

Spawanie ręczne – sprawdza się przy spawaniu praktycznie wszystkich rodzajów metali. Pozwala na spawanie(a) manualne(go) różnorodnych komponentów. Metoda ta nie korzysta z żadnych gazów, dzięki czemu może być stosowana również na zewnątrz/. 

Zakończenie

Łączenie konstrukcji stalowych jest powszechnym i przede wszystkim stabilnym sposobem łączenia metali. Jest to rozwiązanie mocne, a przy tym spoiwa będące skutkiem spawania są o wiele lżejsze od łączeń nitowych czy śrubowych, co ma decydujące znaczenie zwłaszcza dużych projektach.