21 marca 2023
W jaki sposób zmniejszyć spalanie paliwa w samochodzie?

W jaki sposób zmniejszyć spalanie paliwa w samochodzie?

Nie da się ukryć, że spalanie jest niezwykle ważną kwestią, którą warto kierować się podczas kupna auta. Należy jednakowoż wiedzieć, że ostateczne spalanie nie jest zależne tylko i wyłącznie od specyfikacji samochodu (choć to też), lecz również od rodzaju oraz sposobów w jakie go eksploatujemy. Dobrze zatem zorientować się, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie, żeby nie zbankrutować i wydawać stosunkowo mało pieniędzy na paliwo niezależnie od tego, czy jeździmy wysłużoną ekonomiczną Skodą, czy może potężnym potworem o ogromnej pojemności silnika. 

Od czego zależy spalanie?

Niezwykle kluczowe w kwestii spalania paliwa są: ilość koni mechanicznych, a także pojemność silnika. Warto jednak pamiętać, że to, jak eksploatujemy samochód, również może w istotny sposób wpłynąć na spalanie. Rzecz jasna dobrze jest zdawać sobie sprawę, że jazda po mieście pochłania o wiele więcej paliwa, niż długa trasa pokonywana jednostajnym tempem, bez ciągłego zatrzymywania się oraz wracania do poprzedniej prędkości. Jeśli zatem głównym przeznaczeniem naszego samochodu będzie jazda po mieście, dobrym pomysłem będzie inwestycja w ekonomiczną jednostkę.

Jak zmniejszyć spalanie w samochodzie podczas codziennego poruszania się?

Aby zmniejszyć spalanie paliwa, należy trzymać się kilku niezwykle łatwych do zapamiętania zasad. Po pierwsze, optymalnym pomysłem będzie unikanie korków i wybór takich tras, które ograniczają przebywanie w nich do minimum. Ponadto warto utrzymywać względnie stałą prędkość na jak najwyższym biegu – w trasie idealną prędkością jest około 100-110 kilometrów na godzinę na piątym lub szóstym biegu. Ponadto, nie warto decydować się na regularne zwalnianie i przyspieszanie – jednostajność tempa jest najważniejsza, żeby spalanie było ograniczone do minimum. Mamy nadzieję, że rzeczowo odpowiedzieliśmy na pytanie odnośnie tego, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie. 

Źródło: Torst