17 kwietnia 2021
Walcowanie gwintów – czym tak naprawdę jest?

Walcowanie gwintów – czym tak naprawdę jest?

Według definicji, gwinty są różnego rodzaju naruszeniami struktury, które wykonuje się na powierzchni walcowej lub stożkowej, zarówno na zewnątrz przedmiotu, jak i w wewnętrznej warstwie. Wbrew pozorom ich skuteczna produkcja nie jest prostym zadaniem. Dlatego warto zapoznać się z jedną z najlepszych metod wytwarzania gwintów. 

Czym jest walcowanie gwintów?

Walcowanie gwintów, bo o tej czynności mowa, to metoda wykonywana na zimno. Polega na obróbce plastycznej konkretnego przedmiotu przy pomocy specjalnych głowic. Walcowanie gwintów wykonuje się na bokach wszelkich okrągłych części. 

Zalety tej technologii

Zalet tego rozwiązania jest mnóstwo. Wśród nich wyodrębnić można na przykład sprawność oraz skuteczność działania, jak również stosunkowo niskie koszty względem innych metod produkcji gwintów. Gwarantuje także znaczną żywotność wszelkich obrobionych części. W dodatku, o ile urządzenie służące do wałkowania działa sprawnie, to gwarantuje idealny, niezmienny kształt wszystkich wytworzonych gwintów. Wszystko to przekłada się na fakt, że zdecydowanie warto skorzystać z tej metody produkcji. 

Być może zainteresuje Cię również temat: walcowanie blach