30 maja 2023
Wyburzenie starego domu – poradnik

Wyburzenie starego domu – poradnik

Czasami jesteśmy w sytuacji, w której na naszej działce stoi stary budynek. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od podstaw. Jak się za to zabrać, aby wszystko przebiegło bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Jakie formalności należy załatwić przed przystąpeniem do wyburzenia budynku

Przede wszystkim trzeba pamiętać o licznych zgodach i dokumentach. Bez jakichkolwiek zezwoleń możemy rozebrać budynek zajmujący do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w wypadku większych domów niezbędne jest uzyskanie wielu pozwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Pośród nich jest na przykład zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy szczegółowy plan wyburzenia. Biurokracja jest pod tym względem bezlitosna. Nieco inaczej sytuacja wygląda, kiedy dom grozi zawaleniem – w takim wypadku do wyburzenia budynków należy przystąpić jak najszybciej.

Jakie urządzenia są niezbędne

Jeśli mowa o sprawach związanych z samą rozbiórką, konieczne będzie zorganizowanie szeregu urządzeń, a najlepiej również grupy profesjonalistów. Trzeba pamiętać, że rozbiórka na własną rękę wymaga precyzji i rozwagi. Trzeba rozpocząć od wzniesienia rusztowań, a następnie pozbywania się elementów dachu. Wyburzenie przeprowadza się następnie od wyższych poziomów w dół. 

Jak zutylizować gruz?

Konieczne będzie przygotowanie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem wyburzenia każdego domu. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z oferty firmy, która zajmuje się wywózką gruzu. Nie kosztuje to przesadnie wiele, a może zapewnić nam ogromną wygodę, zwłaszcza gdy działka jest względnie mała. 

Podsumowując, wyburzenia budynków nie są łatwe. Wymaga to precyzji, fachowej wiedzy, a nade wszystko rozwagi, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Warto także mieć wiedzę w sprawach biurokratycznych oraz położyć nacisk na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie regularne pozbywanie się go z posesji.